среда, 30 сентября 2015 г.

Тэхналагічная карта ўрока хіміі ў 8 класе

Тэхналагічная карта ўрока хіміі ў 8 класе

            Настаўнік:  Рукіна Таццяна Васільеўна

            Клас:       8

        Прадмет:  хімія

           Тэма ўрока: Закон захавання масы рэчываў. Хімічныя ўраўненні.

           Месца ўрока ў вывучаемай тэме:  другі ўрок у тэме “Хімічныя рэакцыі”

           Мэта: Растлумачыць закон захавання масы рэчываў і на яго аснове   
              сфарміраваць уменне састаўляць ураўненні хімічных рэакцый;

       Задачы:
*       Удасканальваць уменне састаўляць ураўненні хімічных рэакцый на аснове закона захавання масы рэчываў і закона захавання саставу рэчываў;
*       Развіваць уменне выказваць і абгрунтоўваць свае думкі;
*       Выхоўваць у вучняў ашчадныя адносіны да абсталявання і рэактываў, экалагічную культуру.

       Тып урока: камбінаваны
      




            
Асноўныя этапы ўрока.
Пла
ну
емы час
Дзейнасць настаўніка
Дзейнасць вучняў

Прыёмы, метады, формы навучання
Прагназуемы вынік сумеснай дзейнасці
Абсталяванне
1.Арганізацыйны
момант.
1 мін.
Стварае эмацыянальны настрой.
Фармулюе мэты і задачы ўрока
Слухаюць
Слоўныя
Псіхалагічны настрой на працу
Слайд 1

2.Праверка дамашняга задання.
7 мін.
Гульня “Ход канем”.
     Вуснае апытванне на аснове схемы – канспекта




  Арганізацыя індывідуальнага эксперымента:
Прыводзяць прыклады фізічных і хімічных з’яў.
Называюць прыкметы хімічных рэакцый, умовы іх працякання.
Выконваюць эксперымент.
Франтальнае апытванне
Індывідуальны эксперымент:

Сістэматызацыя ведаў, паняццяў
Слайды 4, 5, 6
штатыў для прабірак, прабіркі, натрый – карбанат, саляная кіслата.
3.Актуалізацыя ведаў. Матывацыя.
3 мін.
Праблемнае пытанне.
Гульня: “Хто ён?”.
Называюць з’явы, якія назіраюцца. Адгадваюць, аб якім вучоным ідзе гаворка, і звязваюць  яго імя з тэмай урока.
Франтальная работа
Названы імены вучоных А.Лавуазье, і М.Ламаносава.

4.Вывучэнне новага матэрыялу.

Работа па п.15 с. 69-70 падручніка. Дэманстрацыйны эксперымент. Вывядзенне  паняцця “хімічнае ўраўненне” і распрацоўка алгарытму  састаўлення ўраўненні хімічных рэакцый.
Работа з тэкстам падручніка. Выкананне эксперымента. Асмысленне этапаў састаўлення ўраўненняў рэакцый.
Часткова-пошукавая, групавая
Распрацаваны алгарытм састаўлення ўраўненняў хім. Рэакцый 
Слайды 7,8,9,10. Растворы меднага купарвасу і натрый гідраксіду, прыбор для дэманстрацыі закона захавання масы рэчываў, вагі лабараторныя, растворы сернай кіслаты і барый – хларыду, кальцый – карбанату і салянай кіслаты.
5.Першасны  кантроль.

Арганізацыя работы па пытаннях і практыкаваннях.
Адказваюць на пытанні, выконваюць практыкаванні
Франтальнае апытванне.
Выяўленне цяжкасцей вучняў у засваенні матэрыялу
Слайд 11
6.Фізкультхвілінка
2 хв.
Практыкаванні для вачэй
Выконваюць практыкаванні

Адпачынак вучняў
Схема
7.Замацаванне.


Арганізацыя работы па пытаннях і практыкаваннях.
Адказваюць на пытанні, выконваюць практыкаванні
Франтальнае апытванне. Інд.работа
Замацаванне вывучанага матэрыялу
Слайд 12
7. Абагульненне і сістэматызацыя

Работа па схеме  - канспекту.
Асноўныя паняцці
Паўтараюць асноўныя паняцці тэмы.
Франтальная работа
Вылучэнне асноўных правіл і паняццяў
Слайды 8 і 13
8. Кантроль.
10 мін.
Арганізацыя работы па індывідуальных картках
Выконваюць заданні на картках
Самастойная работа
Кантроль ведаў
Індывідуальныя карткі
9. Карэкцыя.
3 мін.
Заданне “Дапытлівым”
Выкананне разлікаў
Творчая работа
Развіцце  дапытлівасці
Слайд 14
10.Дамашняе заданне.

2 мін.
ІІІ узр.– параграф 15, № 8 с. 73
ІУ узр. – параграф 15, № 8, 9 с. 73
У узр. – параграф 15, № 8, 9 с. 73, №7 с.72
Запісваюць у дзеннікі заданні па выбары.
Тлумачэнне
Усвядомлены выбар
Слайд 15
11.Рэфлексія.
3 мін.
Пытанні рэфлексіі
Аналізуюць уласную дзейнасць
Франтальныя
Саманаліз
Слайд 16
12. Падвядзенне вынікаў работы
2 мін.
Аналіз дзейнасці вучняў






Комментариев нет:

Отправить комментарий